2019 m. spalio 29 d., antradienis

Saulės elektrinė. Saulės jėgainė. Elektrą gaminantis vartotojas.

Sveiki, Statytojai,

Paskutiniu metu vis plačiau eskaluojama įdomi tema. Tai elektrą gaminantis vartotojas.

Jau senokai teko viena ausimi girdėti, ne tik girdėti, bet vietomis ir pamatyti, kad atsirado galimybė į tinklus atidavinėti savo pagamintą elektrą.

Skaitau seimo kanceliarijos pranešimą , kurio esmę suprantu maždaug taip:

Galima statyti elektrinę, kuri nebus galingesnė, nei pusė tavo turimo galingumo, cituoju: 

"Elektros energiją gaminančių vartotojų (toliau – gaminantys vartotojai), kaip jie yra apibrėžti Elektros energetikos įstatymo 2 straipsnio 9 dalyje, saulės šviesos energijos elektrinėse, kurių įrengtoji galia yra ne didesnė kaip 10 kW, ...., ir neviršija pusės gaminančio vartotojo objektui suteiktos leistinosios naudoti galios dydžio, pagaminto elektros energijos kiekio apskaita bus tvarkoma pagal elektros energijos apskaitos prietaisų, fiksuojančių suvartotą ir pagamintą elektros energiją, rodmenis. Jų pagrindu bus nustatoma"

Pagaminta elektra tinkluose kaupiama tik už einamus metus:

 2) per kalendorinius metus gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekio ir iš elektros energijos tinklų suvartotos elektros energijos kiekio santykis: jeigu gaminantis vartotojas per einamąjį kalendorinį mėnesį į elektros tinklus patiekia daugiau elektros energijos negu suvartoja, tai tarp patiektos į elektros tinklus ir suvartotos elektros energijos susidaręs elektros energijos skirtumas perkeliamas į kitą kalendorinį mėnesį kaip gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektas elektros energijos kiekis, kuris yra kaupiamas einamųjų kalendorinių metų laikotarpiu; jeigu gaminantis vartotojas per einamąjį kalendorinį mėnesį į elektros tinklus patiekia mažiau elektros energijos negu suvartoja, tai tarp per einamąjį kalendorinį mėnesį patiektos į elektros tinklus ir suvartotos elektros energijos susidaręs elektros energijos skirtumas yra atimamas iš per einamuosius kalendorinius metus gaminančio vartotojo sukaupto į elektros tinklus patiekto elektros energijos kiekio; jeigu pasibaigus kalendoriniam mėnesiui gaminančio vartotojo suvartotos elektros energijos kiekis yra didesnis negu jo į elektros tinklus patiektas elektros energijos kiekis, už šį skirtumą gaminantis vartotojas moka pagal gaminančio vartotojo ir elektros tiekėjo sudarytoje elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartyje nustatytą įkainį; per einamuosius kalendorinius metus gaminančio vartotojo suvartotą elektros energiją viršijantis į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekis į kitus kalendorinius metus nėra perkeliamas ir už šį kiekį gaminančiam vartotojui nėra mokama.

Paskutinio sakinio esmė, jei teisingai suprantu, tai, kad ESO aiškiai pasako, jog gaminkitės sau, už perteklių mes jums nemokėsime. Tą turbūt aiškiai ir apibrėžia gaminančio vartotojo, už patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh) arba kitaip pasaugojimą įkainiai:  0,0352Eur/kWh be PVM arba 0,042592/eur/kWh su PVM. 

Na ir pabaigai, turbūt vienas faktorių paskatinusių šią rašliavą, tai neperseniausiai Energetikos ministerijos paskelbtas kvietimas paramai gauti nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrinių įsirengimui, kur kompensuojama 323,00 Eur už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios. (tiesa dėl kažkokių priežasčių iki gegužės mėn. prašymų priėmimas sustabdytas)

Toliau sunkiausia galvosūkio dalis. Kaip suskaičiuoti ar apskritai tau apsimoka gaminti

Iškart perspėju, kad skaičiavimai nebūtinai teisingi, čia tik pamastymai išdėstyti popieriuje ir jie gali prasilenkti su realybe :) Gal kas nors mane pataisys. 

Paskutinių metų skaičiai rodo, kad šildymo sezonu sunaudoju apie 7000kwh, dar pridėkim vasaros menėsius, viso bus ~8000kwh metinis poreikis.Santykis dieninės ir naktinės labai panašus, grubiai 50%/50%. Namie turiu patvirtintą max 10kW galingumą. Teoriškai galėčiau įsirengti tik 5kW elektrinę arba reikėtų  didinti priskirtą galingumą, tas kiek pamenu gan nebrangiai ir nesudėtingai padaroma.  Bet paprastumo dėlei skaičiavimuose ir likim prie 5kw elektrinės ir pageidaujamų 5000kwh per metus.

Kaip ir minėjau aukščiau, pasaugojimas kainuoja daug: 0,042592/eur/kWh su PVM. Trūkumą, ~3000kwh, pirktume už vienos zonos NAMŲ plano tarifą t.y.  0,1140 € + 3€ pastovi dedamoji.Kadangi pasaugojimas tinkle mokamas,  o daugiausiai elektros pagaminama vasarą, kai jos poreikis būna minimalus, mes nežinome kiek jos sunaudosime, kiek jos reikės pasaugoti, pasiskolinau iš internetų grafikėlį, kuris tą puikiai pailiustruoja:Todėl skaičiavimams darome dvi prielaidas: 1) Kad 50% pagamintos elektros sunaudosime, o 50% atiduosime pasaugoti; 2)  Kad 30% pagamintos elektros sunaudosime, o 70% atiduosime pasaugoti, turbūt labiau tikėtinas variantas.

Skaičiavimo seka tokia, jei klystu pataisykit(imu 30/70 variantą):

- Saugojimas kainuos: 3500kwh x 0,042592eur=149.1eur
- Trūkumas kainuos: 3000kwh x 0,114eur + 12mėn x 3eur = 378eur
- Viso išlaidos turint elektrinę: 527,1eur
- Faktinių išlaidų elektrai už praėjusius metus suskaičiavom ~892eur - 527,1eur = 364.928eur ekonominis efektas. Šiuo metu diskutuojama, kad rinkos kaina, su popierizmo sutvarkymu yra apie 1kW = 1000eur, tai jei mūsų elektrinė kainuos 1000*5kW=5000eur/364eur sutaupytų pinigų, gausim ~14 metų atsipirkimą :) Na sakykim dar pavyksta sėkmingai(kas tikrai ne visada pavyksta) susitvarkyti kompensacijos pinigėlius, atsipirkimas sumažėja iki 9m.

Ar tai daug, ar mažai, čia jau kiekvienam turbūt pačiam spręsti. Jei statysime naują namą ir planuosime elektrinį šildymą, kaip, kad tarkim kolega blogeris Dzūkiška pirkia ,tada investicija į saulės elektrinę ne tik pateisinama, bet ko gero ir būtina A+ klasei gauti. Kitais atvejais, prie esamų kainų, mano akimis, kol kas tai daugiau žaisliukas mėgstantiems naujoves arba norinties prisidėti prie išmetamo CO2 mažinimo pasaulyje, nei racionalus būdas taupyti.   

BET. BET. BET....Tenka nemažai bendrauti su broliška liaudies respublika, galvoju imsiu ir paklausiu, duokit man pasiūlymą: Full 5kW on grid set. Ir rezultatai verčiantys susimastyti, juo labiau, kad neliko kliūčių: 5KW pasiūlymas: 2334usd/1,13 t.y. ~1980eur, dar sakykim transportui užmeskim ~300-400eur

FOB – Vilnius: 65 USD/ 1 CBM
+Krova: 15EUR/Tona (Min.15 EUR)
+Dokumentacija: 35 EUR/BL
+Išmuitinimas : 45 EUR

+Pristatymas į Klaipėdą 80EUR;- 


Turėsime visai kitus skaičius. Na sakykim inverterį išmetam(o gal tie kitaiski irgi kuo puikiausiai tarnauja???) ir statom fronius,kostal,solar edge ar kokį kitą, patikrintą rinkoje, sumoje, net ir susimokėjus PVM, turėsime apie ~3000-3500eur sumą, kas atsipirkimą su kompensacija sutrumpintų iki jau protingų ~4m!!! 

Matant tokius skaičius, jei atvirai pradeda niežtėti nagai imti ir atsivežti : ) Ar yra skaitančių šias rašliavas ir jau turinčių kiniečių gamybos fotovoltinius elementus? Tikiu, kad būna broko, bet manau, kad jie kuo puikiausiai turėtų tarnauti.

Gal mano paklausimuose kažkas kritinių netikslumų įžvelgs, kurie ženkliai išaugintų kainą:Gal kažką praleidžiu ir viskas nėra taip grąžu, kaip man norisi matyti  :) ???? O gal net neverta pačiam vargti, interneto PASIŪLYMAS su gan tvirtais argumentais už 3000eur jau vietoje...??
17 komentarų:

 1. Ačiū už aktualią informaciją.
  Rodos muito nepaskaičiavai.
  Pasaugojimas, pasirodo, brangokas. Na ir skaitiklį reikia keisti. Ir ne visur galima, matyt.
  Saugočiau lokaliai, elektromobilyje ;) Nors šie dar irgi nelabai apsimoka...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kad muitus, jei neklystu yra panaikinę, aukščiau post'e esu nuorodą įkėlęs. Dėl skaitiklio mažiausiai problemų, eso patys jį perstato.

   Panaikinti
  2. Pvmo nieks nepanaikino, tai plius 21%

   Panaikinti
 2. Labai naudinga info, nes pas mus bus Ir FV, ir elektromobilis, bet dabar reikia namą pribaigt. Bet su kolega blogeriu http://www.livinprojects.lt, kuris yra ir energetinis vertintojas, primetėm labai grubiai, kad mano šiltumo namui, kad gauti "+" prie A, reikia labai simboliškai - 1 ar 2 kW elektrinės. Aišku ji nepadengia poreikio, bet jei labai tiki elektra ir tiesiog reikia priduot namą su pliusu ir be jokio kito šildymo šaltinio, tik elektra - užtenka va tokios juokingos elektrinės.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai sveikinta yra saulės elektrinė ne tik dėl asmeninės naudos, bet ir dėl motinos gamtos.
  Apie kinietiškus variantus smarkiai pagalvočiau ir investuočiau daug laiko renkantis kokį modelį kokio tiekėjo pirkti, nes nemažai jų yra tikrai prastos kokybės ir yra nemažai atsiliepimų kai po poros metų smarkiai krenta efektyvumas. Nepaisant to, net jeigu ir rastumėtė alternatyvą tam, kas parduodama Lietuvoje, smarkiai pagalvočiau apie garantijas, perkant Lietuvoje pasinaudoti 25 metų garantija yra kur kas papraščiau, nei perkant Kinijoje - juk neatsiųs Jums kiniečio, kad patvarkytų modulius - tikriausiai tektų demontuoti ir siųsti atgal. Arba jeigu pasiseks, tai tiesiog Jums atsiųs naują vietoj sugedusio nemokamai (šansų nedaug).
  Iš kitos pusės, jeigu Lietuvoje pirktus elementus laikytumėte 25 metus, tai per tą laikotarpį galėtumėte turėti 2-jus kinietiškus, realiai atsipirkus po tų 4 metų, dar kokius 4 pasinaudotumėte į pliusą, o tuomet nusipirktumėte naujesnius ir tikriausiai efektyvesnius, nes per 8 metus tie patys kiniečiai tikrai patobulėtų.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveiki, kaip galeciau su jumis susisiekti? Domina silumos siurblio atsiliepimai. Pats turiu isirenges saules elektrine.
  Darius
  dakumas @ gmail. com

  AtsakytiPanaikinti
 5. Laba diena,
  ar galima butu susisiketi su jumis paštu?
  domintu detalesnis atsiliepimas apie KKK+ ak.talpa atsiliepimas. Svarstau apie tokia systemą dabar.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Kaip tu drysti is vis svarstyti China produkcijos isigijima? Juk nesaugu Kaip it huavejus, busi sekamas kinieciu. Dar rusijos produktu pasiulyk isigyt. Esatate visai nelojalus demokratijai, jums svarbu kad tik pigiau, nieko sventa.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tarė Anonimiškas ir įmetė OSB atraižą į protėvių lipdytą pečių. Anonimiškas - kiekvienas žmogus laisvas pasirinkti produkciją. Yra saugumo rizika, bet čia nukentės ne jūsų senolių žemė, bet pats pirkėjas. Kai jūs pasikeisite šiperinį stogą ir jau pradėsite galvoti apie kamerą ant namo, tada jau jums reiks skaičiuoti - vat tada pradėkite rašyti blogą ir parašykite visiems apie savo pasirinkimą. Nieko čia kaltininti nereikia.

   Panaikinti
  2. čia matyt demokratijos čakra atsivėrė po 5 bokalo :D

   Panaikinti
  3. Ko Jus pykstate gerbiamieji,žmogus tiesiog turi gera humoro jausma...smile

   Panaikinti
 7. Pasvarstymuose nurodote, kad 3500kw duotumetė pasaugoti. O ar nėra galimybės pasigamintos energijos naudotis iškart? Ar tokiu atveju neatkristu pasaugojimo kaštai?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Galimybės visada yra, bet tam reikia kokias dirbtuves namuose turėt, kad visą dieną suktųsi skaitliukas, ar kelias Teslas krauti. Įprastas buitinis vartotojas vargu ar turės kur tokį kiekį energijos sunaudot.

   Panaikinti
 8. Namui su elektriniu sildymu A+klasei gauti reikia ne tik elektrines, bet ir atitinkamo sandarumo testo rezultato., t.y. 0.6.

  AtsakytiPanaikinti