2018 m. gegužės 3 d., ketvirtadienis

Šilumos siurbliai oras vanduo. Elektros sąnaudos. 2017/2018 sezonas

Sveiki, Statytojai,

Na ką, atėjo laikas apibendrinti situaciją ir suvesti rezultatus. 05/01 Nedarbo dieną, per darbo šventę,  pakaitinus saulutei, sąžinė nebeleido toliau sukti siurblio ir režimas buvo pakeistas į vasarinį t.y. ŠS paliktas tik karšto vandens ruošimui. Tandeme su saulės kolektoriais turėtų sklandžiai darbuotis iki sekančio sezono pradžios.

Apie vidurio sezoną jau buvau rašęs čia, tiesiog ankstesnio post'o pagrindu papildysiu lenteles ir jomis pasidalinsiu.

Priminsiu, kad namas B klasės,  šildomo ploto ~150m2; garažas+katilinė nešildomi, dar apie 30m2; Rekuperacijos nėra. Sienos 15cm neoporas; stogas 25cm vatos, pamatai 10cm polistirolo, grindys 10cm polistirolo. Lubų aukštis ~2,45m. Viduj palaikoma: 1a. grindinis -  21C ; 2a. radiatoriai - 19-20C; ŠS dirba per 1300L akumuliacinę talpą, įkirstas ties viduriu.

Žemiau faktiniai elektros skaitiklio duomenys. Lentelėse iš faktinių duomenų(Viso skaitiklis), atėmiau siurblio rodomus duomenis(Viso siurblys) ir gautas skirtumas daugmaž rodo likusius namo energijos poreikius, pastarieji plius minus panašūs kaip ir būdavo iki siurblio pastatymo, na gal kokius 5eur būtų dar galima perkelti prie siurblio sąnaudų.

kWh perskaičiavimui į EUR, imu apytikslę kainą 0,11eur. Šis šildymo sezonas = 09/19 - 05/01 t.y. ~7.5mėn.Visos sezono elektros sąnaudos: 6683kwh arba 735,13eur;

Jei tikėti siurblio parodymais šildymo ir karšto vandens sezono sąnaudos: 3005kwh arba 330,55eur;Viso skaitiklis ir Viso siurblys skirtumas(žali stulpai), tai likę namo energijos poreikiai. Iki siurblio sąnaudos sukdavosi iki 400kwh, su kartais išaugančiomis kreivėmis, kai būdavo papildomai padeklaruojami skaitiklio duomenys. 12-01mėn, žaliuose stulpuose išaugusias sąnaudas galima paaiškinti  šios foto pagalba, kai ypač padidėja poreikis ką nors uždegti ar papildomai apšviesti :)Sezono rezultatai, jei atvirai, net labiau nei pranoko lūkesčius, jei su KKK tilpdavau į ~650eur sezonui vidurkį, tai čia turime beveik perpus mažesnes išlaidas. Jau anksčiau buvau rašęs, kad per šalčius kūrenosi ir KKK, reikia šildyti garažą ir katilinę, kad neužšaltų vandens įvadas. Aukščiau lentelėje susumuotas 29 kartų per sezoną KKK užkūrimas. Jei imsim po ~0,1m3 pakuros talpą*29 bus apie 2,5-3m3 malkų. Dar kokius tebūnie 70eur pridėkim prie ŠS rezultatų. Bet kūrimas jau visai kitoks, po nepilną pakurą, įkraunant kiek daugiau nei 1/2 akumuliacinės, kad per daug jos neįkaitint, mat ŠS nemėgsta  aukštų temperatūrų, buvau atitaikęs pakurėlę, kad ant piko per ŠS suktųsi max 50C vandenėlis. Sekančiai žiemai bandysių į katilinę duris, tai turėtų kiek pagelbėti ir dar sumažinti kūrimų skaičių.

Žemiau įkeliu ŠS apibendrintus parodymus. Vidutinis sezono COP'as šildymui ~4,4; Karštam vandeniui tik ~2,4, nors boilerio temperatūrą keliu tik iki +42C, būtent pastarojo COP ir numuša bendrą iki 3,7. Čia reiktų atkreipti dėmesį planuojantiems su siurbliu šildyti radiatorius, aukštą temperatūrą į radiatorius siurblys paduoti gali, bet stipriai krenta jo naudingumas, pardavėjai tą dažnai nutyli!


Tenas, kuris irgi gali būti gan didelis parazitinis faktorius, ryjantis jūsų kWh, mano atveju, šį sezoną dirbo 15h, bet ir tai tik pradžioje, kol boilerio sterilizacijos metu keldavosi temperatūrą, vėliau pakoregavau nustatymus, kad jis nebūtų naudojamas ir įsijungė tik ~1h laiko per pačius didžiuosius šalčius.

Apie būtent siurblių teno darbą yra nemažai diskusijų supermamose, bet įterpsiu vieną praktiko komentarą:   "norint jog tenas nesijungtu del per mazos gryztamo termofikato temperaturos, ji reikia per service menu visai atjungti. Kitaip sakant niekam tikusi logika mazo galingumo Panasonicu, jeigu jis eksplotuojamas labai siltame name. Norint jog tenas nesijungtu gryztamas termofikatas turi buti 27C ir daugiau"

Todėl A+ namuose reikia šią vietą įsivertinti. Mano akimis problemą dalinai sprendžia buferinės talpos.

Na ir dar keli grafikėliai iš aukščiau pateiktos lentelės:Garantiniam 5m. laikotarpiui reikalingi aptarnavimai. Bandysiu kviesti siurblį stačiusią įmonę, matysim ką ir už kiek jie ten aptarnaus. Belaukiant,  atėjo įkvėpimas pažiūrėti filtrą esantį siurblyje, mat dar pačioj darbo pradžioje buvo išmetę klaidą, kad kažkas gali būti užsikišę, bet vėliau problemų nekėlė, tai vis atidėliojau. O vaizdelis filtre štai toks:


Vyrukai, statydami siurblį galėjo pagalvoti, kad sistema su akumuliacine talpa nėra labai švari ir ant grįžtamo pastatyti bent grubaus valymo filtrą, kažką panašaus į tokį:


Štai kolega komentatorius, dalinasi sistemos valymo rezultatais, turi papildomai pasistatęs magnetinį separatorių:  Panašu, kad vasaros atostogų metu reikės galvoti apie papildomų filtrų iterpimą ant siurblio grižtamo kanalo.

Papildyta 2018 09 26: Kaip tarėm, taip ir padarėm. Iš vieno "pasidaryk pats" mėgėjo pasiskolinau vamzdžių lituoklį:

Celsyje susirinkome magnetinį vožtuvą ir mazgelį, kurį vėliau įlitavau:

Beje pačio litavimo kiek prisibijojau, nes niekad nebuvau to daręs, bet pasirodo tai visai nesudėtingas reikalas, pagal reikiamą vamzdžio diametrą parenki galvas, jas pritaisai prie kaitinimo prietaiso, įkaitus tiesiog sumauni jungtis, suskaičiuoji iki dešimt, plastmasė pasilydo ir klijuoji jas prie vamzdžių, keletas sekundžių ir sulituota vieta sandari ir kaip akmuo:


Po sezono matysim kas gavosi ir ką jis čia mums prigaudys. 

Laisvalaikiu taip pat po truputį gvildenam šį, bei tą :)

Tarp kaimyno ir manęs, tarpe buvo neprižiūrėtas sklypukas, beveik miškelis, praeitą rudenį pasirodė savininkas ir viską išpjovė. Su kaimynu susipažinom iš naujo :) Vakarojant terasoj pradėjo trūkti privatumo, todėl sukom galvas kaip čia išsisukus, gimė projektėlis.

Dar rudenį susibetonavau stulpelius, bet pigu.lt pavedė su stendais ir jų nebepristatė, o tiesiog grąžino pinigus.


Impregnuotą medieną susipirkau DEPO, stendus jau buvau pasiryžęs konstruoti pats, kol nesusidūriau su staliumi, kuris turėjo išpjauti juosteles. Aš naiviai, po 2m susipjoviau 6m blankę, įsimečiau ją į priekabėlę, susitaręs atvežu, galvoju viens, du ir galėsiu darbuotis. Deja, deja, sako ar tu matai kiek čia šakų? Aš galiu tau išpjauti, bet per šakas tau jos juostelės tiesiog sulūžinės ir iš mano blankės suskaičiavom, kad išeis nepilnas stendas :( Teko vėl kreiptis į pigu.lt, matyt pavasaris padėjo, šįkart stendai atvažiavo.

Monumento aukštį projektavom, kad atsisėdus ant terasos, akių lygyje jis užstotų kaimyno sklypą:

 
Darbuojamės toliau, per gerą pusdienį projektas pabaigtas, beliko dažymo darbai, į kuriuos įtraukiau ir žmoną, nes kiekvienos juostelės dažymas tiesiog užknisantis darbas :)


 Tiesa pradžiai naiviai tikėjausi, kad tvorelė stovės be atraminių stulpų, po pirmo stipresnio vėjo planai pasikeitė, teko konstruoti atramas ir štai projektas beveik baigtas.

Vyr. sodininkas žmona pasodino raganes, bus graži, spalvota tvorelė: 


Pavasaris atnešė ir pirmuosius žiedus augančiame sode: 


Na ir mano konkurentas, žmonos rožynas, kol kas pasidabinęs tulpių spalvomis: 


14 komentarų:

 1. Perpratau Panasonico darbo rezimus :)
  1500kwh visas sildymo sezonas iskaitant karsta vandeni, 130 kv.m A+ namas su dideliu turiu, rekuperatorius non stop veikia, viduje 22-23C. Oras-vanduo 5kw panasonicas, kita karta imciau Daikin vien del geresnio valdymo ir tenu darbo logikos. Norint jog tenas nesijungtu del per mazos temperaturos gryztamo termofikato ji reikia per service menu visai atjungti. Kitaip sakant niekam tikusi logika mazo galingumo Panasonicu jeigu jis eksplotuojamas labai siltame name. Norint jog tenas nesijungtu gryztamas termofikatas turi buti 27C ir daugiau, o as tiek padavineju...Daikine gryztama gali buti 18C jeigu tiketi Daikino atstovais.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai iš esmės turėjote dvigubai pigesnį šildymo sezoną nei tinklaraščio autorius.. Iš tiesų būtų įdomu jeigu tinklaraštininkai pateiktų savo šildomus tūrius, tada, manau, palyginimas tarp šildymo kainų būtų tikslesnis. Aišku, nešildomos patalpos, tokios kaip garažas ir katilinė, vistiek sušyla nuo šildomų patalpų, nebent jos termiškai izoliuotos nuo to šildomo tūrio (bet dažniausiai nebūna izoliuotos)..

   Panaikinti
  2. jei skaičiuoti 150m2*2,45m lubų aukštis, tai pas mane turėtų nepilnai 400m3 gautis. Garaže yra 10cm polistirolo ant sienos, tai kažkiek sulaiko. Na B klasė ir A+ gerokai skiriasi, natūralu, kad skirtumas turi būti.

   Panaikinti
  3. Reikia skaiciuoti visa namo turi, nes sildomas realiai visas, o ne iki svariu lubu. Taigi visas butu apie 460m3. Garazas yra visai atskiras statinys gudriai prijungtas prie namo :)

   Panaikinti
  4. Labaijau mazai naudojat karsto vandens:)kad i sezona 1500 kwh ir sildymas ir vanduo, nes vandeniui su siubliu sildyti apie 50celsijaus cop koks vidurkis 2.5 kubui pasildyti nuo 10 iki 50 reikia 55 kwh kwh elektros arba dalimti is 2.5 gaunasi 22 kwh elektros , mes po 8 m3 i menesy isnaudojam:)

   Panaikinti
  5. Sezono sanaudos sildymas+vanduo >3000kwh, kur tu radai, kad 1500kwh? Bendros siltas+saltas vandens sanaudos i men ~10m3, tai nezinau, turbut, kad normalus tas suvartojimas. Zinau zmoniu kur 40m3 vien karsto suvaro. Indaplove is namu ismestum, sanaudos karstam vandeniui turbut 3x isaugtu

   Panaikinti
  6. Egidijus- na as manau kad smagu ziureti i jusu skaicius, bet- vien tik del jusu A+ toks kaip as niekada nedatrauks parodimu, 120kv namui senos statybos, renovuotam vien siurblys eina 8kw, todel su jusu 5kw grazu ziureti, o lyginti jau ziauroka.

   Panaikinti
  7. kazka maisote, namas mano B klases, ganetinai kiauras lyginant su siuolaikines A+ statybos, sandarumo nepraeiciau nei per kur :) Siurblys stovi 9kW.

   Panaikinti
 2. Kaip sakoma ,,skaičiai kalba už save'' Sveikinimai ir padėka ,kad šviečiat liaudį .

  AtsakytiPanaikinti
 3. O leidimo iš kaimyno reikia tokiai tvorelei? Nes vis gi aukšta atrodo :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. o nežinau, nėra kaimyno, tai neklausiau :) kils problemų, spręsim :)

   Panaikinti
  2. Įdomiai atrodo, gal ir mums teks tokį sprendimą panaudot kada, bet kol kas laukiam kol tujos užaugs ir tikimės , kad niekas nepradės statybų :)

   Panaikinti
 4. Sveiki. O kokio galingumo jūsų siurblys ir koks modelis? Kažkaip nepastebėjau straipsnyje😀

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ankstesniuose post'uose yra pilna info. Siurblys panasonic t-cap, berods h serijos, 9kw.

  AtsakytiPanaikinti