2015 m. balandžio 22 d., trečiadienis

Vandens gręžinys, užterštas vanduo, filtras ir vandens tyrimo rezultatai

Vandenėlis.

Gyvenant mieste, vanduo tarsi savaime suprantamas patogumas, atsuki čiaupą ir jis turi bėgti, jį galima gerti, jame galima maudytis, skalbti drabužius, virti maistą ir t.t.....

Net neįsivaizduoji kiek tavo gyvenimo jis užima ir koks jis gyvybiškai svarbus,  kol nesusiduri.

Pasirodo nebūtinai :) Kaip jau buvau rašęs anksčiau, padarę liaudyje vadinamą adatą, susidūrėm su niūria realybe, vanduo užterštas amoniu, buvau rašęs ČIA:

Amonis: 2,2mg/l(norma 0,5 mg/l) – BLOGAI

Reikėjo laikino sprendimo. Gyventi juk reikia. Valgyti norisi, o troškulys irgi dažnas palydovas, ypač po gero savaitgalio :)

Arba ant įvado statyti brangius filtrui, visam namui. Investicija su darbu ~1500eur. Arba tiesiog po kriaukle pastatyti geriamo vandens sistemėlę. Vadinamoji atbulinio osmoso, trijų pakopų sistema(buna dar 5, kur ale prisotina mineralais).  Pasirinkau pastarąjį, 3 pakopų, paprasčiausią sprendima. Jei gerai pamenu ~100eur , su visom instrukcijom po kriaukle galima susimontuoti pačiam:Taigi, jau beveik meteliai, filtruotas vandenėlis bėga virtuvėj per atskirą kranelį. Kol vakar šnektelėjus su kaimynu, jis pareiškė, kad amonio nufiltruoti neįmanoma. Jis taip tvirtai pasakė, aš net susvyravau. Negi geriu nuodingą vandenį ir nuodiju namiškius???

Širyt čiupau du pieno bambalius, pripyliau du meginius vandens: 1) tiesiai iš čiaupo 2) praleistą per filtrą ir tiesiai į labaratoriją, patikrinti kaimyno demagogo(jau galiu tai patvirtinti moksliniais tyrimais) hipotezę:


Mano laimei šis jo neteisingas spėjimas buvo paneigtas tyrimų rezultais.Priminsiu, amonio leidžiama Norma pagal LST ISO 7150-1:1998 0,5 mg/l ; paprastumo ir pigumo dėlei tyriau tik amonį, kad geležies per daug jau žinau, tas aiškiai matosi ir iš pirmo, tamsesnio bambalio :) gyventi ji netrugdo...

Rezultatai iš čiaupo t.y. tiesiai iš gręžinio:


Rezultatai iš filtro:Filtras filtrui, tik kas neramina, kad ansktesni rezultatai gręžinyje rodė 2,2mg/l, tuo tarpu dabar rodo 2,7mg/l.

Kas sąlygoja suprastėjusius rezultatus?

Ar tiesiog pavasario lietutis, ar kažkur netoliese gali būti rimtesnis taršos šaltinis??? O gal tarša patenka iš biologinių valymo įrenginių, kuriuos kaimynai ir aš esam nuvedę į netoliese esantį drenažinį kanalą....????

Bet kokiu atveju, ateičiai, pirmai galimybei atsiradus, neišvengiamai teks jungtis prie miesto vandens. Tačiau dar nėra jokio aiškumo kada šį malonumą apturėsime. Teko apsilankyti ir „vandenyse“,  gautas žodinis patikinimas, kad gal net šiais metais praves magistralę, jei atnešiu bent 10 parašų, patvirtinančių, kad būsimi gyventojai, savo noru ir lėšomis prisijungs prie magistralės. Parašų rinkimo akcija pradėta, rezultatai neblogi, turėčiau pristatyti gerokai virš 10 :)

Belieka laukti ir tikėtis, kad biurokratai savo pažadus tęsės !!! О kol kas drąsiai mėgausimės filtruotu vandenėliu....


Na ir pabaigai pasirodė gan išsamiai apie vandenį, šaltinis ČIA

Amonis, amoniakas

Amonis virsta iš amoniako, kuris susidaro patekus į vandenį net ir nedideliam kiekiui organinių medžiagų. Natūraliai jo aptinkama geležies turinčiame požeminiame vandenyje. Amoniakas (NH3) yra dujinis azoto ir vandenilio junginys, labai tirpus vandenyje. Vandenyje didžioji dalis amoniako virsta į amonį. Kaitinimo metu amonis iš vandens nepašalinamas. Pagal Lietuvos higienos norma HN 24:2003, amonio kiekis geriamajame vandenyje yra 0,50 mg/l. Lietuvoje požeminis vanduo yra pagrindinis geriamojo vandens šaltinis. Vandenyje esantis amoniakas yra galimo vandens užterštumo bakterijomis, nuotekomis, rodiklis. Amoniakas požeminiuose vandenyse gali susidaryti naturaliomis  sąlygomis, dėl aplinkos taršos ir kt. Esantis per didelis kiekis amonio vandenyje, gali pakeisti vandens skonį ir spalva, sumažinti dezinfekcijos efektyvumas, jei geriamasis vanduo, kuriame amoniako koncentracija yra didesnė nei 0,20 mg/l. Dėl amonio jonų gamtiniame vandenyje, geriamajame vandenyje gali atsirasti nitritų. Ilgalaikis vandens, kuriame yra daugiau nei 1 mg/l amoniako, vartojimas gali pažeisti vidaus organų sistemą. Didesnė nei 0,50 mg/l amoniako koncentracija gali sukelti variniu vamzdžių, detalių korozija, skatinti mikroorganizmų augimą. Amonį iš vandens galima pašalinti zeolitinių  užpildų filtrais arba atbulinės ozmozės būdu.


8 komentarai:

 1. Na tavo prognozės iš Vilniaus vandenų optimistiškenės. Mes jau įpratom bambalius mašinoje vežiotis ir prisipilti pas pažįstumus miesto vandens. Mūsų tyrimai normos ribose suaugusiems, bet vaikams ne. Galvojom statytis atbulinio osmoso, bet pigiausia ką radom - 240EUR. Pasakyk kur radai už 100?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Cia Silutes vandenu prognozes, ne Vilniaus :) Ermitaze pirkau, bet ten perku didziaja savo dali medziagu, tai didmenos vadybininkas kainele paderino. Mazmenine kaina gali buti, kad lentynose bus panasi...

   Panaikinti
 2. kokia situacija su nitritais, nitratais ir azotu?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. kai tik padarem grezini, po kokio menesiuko kito dariau pilna tyrima, tai sitie rodikliai normose. Beda tik su gelezim ir amoniu. Matyt kaip ir rase straipsnyje: "Natūraliai jo aptinkama geležies turinčiame požeminiame vandenyje."

   Panaikinti
 3. Blin, persigandau, pažiūrėjau kiek pas mus yra - 0,011mg/l :) Tik baisiai kalkių daug... nors nežinau koks tyrimas parodo kalkes...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kalkes tai yra naudingi mineralai calcis magnis natris kalis ir kiti. kaip sakant organizmui tik geriau kai daug ju yra ir jie visi nera isvalomi osmosu. O kalkiu pobudi apsprendzia is dalies rodiklis bendras ir karbonatinis kietumas.


   Kas del tekste suprastejusiu rezutlatu, tai eksploatuojant daznai svyruoja rezultatai del naturaliu gamtiniu procesu bei paimamo vandens kiekio. gali svyruot i viena ar kita puse. nesusije su tarsa.

   Panaikinti
 4. Ieskantiems geru vandens filtru
  http://www.pribus.lt/vandens-filtrai-namams/

  AtsakytiPanaikinti