2018 m. vasario 1 d., ketvirtadienis

Šilumos siurbliai oras vanduo. Elektros sąnaudos. 2017/2018 sezono vidurys.

Sveiki, Statytojai,

Estatytojai.lt jau grąsina mesti lauk, reikia grįžti prie rašliavos :)

Šis postas, turbūt, įkvėptas šildymo sezono, na ir bėga laikas, jis jau ketvirtas, bet šiemet kitoks, į katilinę gena smalsumas, o ne pečkurio pareigos :) Įpusėjus žiemužei pabandysiu pasidalinti šilumos siurblio, apie jį daugiau buvo rašyta ČIA , pirmojo sezono šildymo rezultatais. Pastarieji, beje, visai neblogi, sakyčiau netgi labai neblogi.   

Dar prieš skaičiukus, priminsiu, kad namas B klasės,  šildomo ploto ~150m2; garažas+katilinė nešildomi, dar apie 30m2; Rekuperacijos nėra. Sienos 15cm neoporas; stogas 25cm vatos, pamatai 10cm polistirolo. Lubų aukštis ~2,45m. Viduj palaikoma: 1a. grindinis -  21C ; 2a. radiatoriai - 19-20C

Žemiau lentelėje suvesti parodymai iš pačio siurblio, yra diskusijų, kad jie nėra visiškai tikslūs, nes sąnaudose neįvertina ištisai dirbančio cirkuliacino, taip pat, mano atveju, dar nemažai valandų sukasi cirkuliacinis nuiminėjantis šilumą iš akumuliacinės.

Kad kWh perskaičiuoti į EUR, paėmiau apytikslę kainą 0,11eur, nes turiu dviejų tarifų skaitiklius.Išraiška kWh:


Piniginė išraiška EUR:


Čia foto iš pačio siurblio, aukščiau excelyje duomenys suvesti remiantis šia info: 

On/off statistika:


Grafikelis pagal kurį koreguojama paduodamo temperatūra: kWh suvartojimo statistika:
 

COP statistika:Tiesa, objektyvumo dėlei, reiktų prisipažinti, kad 01mėn. antroje pusėje, gal kokius 5 vakarus, kai pleškino apie -10C lauke, po nepilną pakurą kūrenau ir pečką. Tuo metu siurblio sunaudojamų ~40kWh/parą, rezultatas pasitaisydavo iki ~20kWh, tai kiek pagerino 01mėn. skaičiukus. Iš tikro buvau pasiryžęs pečkos nekurti, vien dėl stebėjimo, pažiūrėti kas gausis, bet motina gamta privertė, kiek vėliau apie tai.

Toliau įkelsiu faktinius elektros sąnaudų skaičiukus, nuimtus nuo elektros įvado skaitiklio:


Grafikuose iš faktinių duomenų(Viso skaitiklis), atėmiau siurblio rodomus duomenis(Viso siurblys) ir gautas skirtumas daugmaž rodo likusius namo energijos poreikius, pastarieji plius minus panašūs kaip ir būdavo iki siurblio pastatymo, na gal kokius 5eur būtų dar galima perkelti prie siurblio sąnaudų, pridedu ESO grafikėli, jame matosi, kad iki siurblio elektros sąnaudos sukdavosi apie 400kwh, su kartais išaugančiomis kreivėmis, kai būdavo papildomai padeklaruojami skaitiklio duomenys:

     

Na ir apibendrinimui bendri skaitiklio grafikėliai:Kol kas viska sukasi labai neblogai. Įpusėjus sezonui turiu apie 200eur šildymo išlaidas, vertinant praėjusių sezonų skaičius, kai kūrenau kietu kuru, 3 sezonų vidurkis buvo ~700eur sezonui arba 350eur pusei. Sezonas, tai 09/15 - 05/15 laikotrapis t.y. 8mėn. šildymo.

Čia piniginė dalis. Yra savaime aišku ir trūkumų, kurių buvo galima išvengti, jei dar statant namuką, būtų apsispręstą dėl būtent oras-vanduo šildymo sistemos:

1) Turbūt didžiausias trūkumas, tai radiatoriai antrame aukšte. Kadangi į sistemą paduodama viena temperatūra, 2a. turiu ~1-1,5C skirtumą, kol kas tai problemų nesukelia, ten užlipame tik miegoti, vėsiai net geriau, bet ateityje, kai jaunimas pradės gyventi savarankiškiau, gali pradėti reikšti pretenzijas, kad prie 19-20C vėsoka. NEKLAUSYKIT senosios kartos patarėjų, kad miegamuosiuose grindinis nesveika. Bobučių pasakos. Radiatorių konvekcija dulkių sukelia turūt daugiau, nei grindinis, kuris sukuria komfortišką ir tolygią temperatūrą, o jei per karšta, tai nesunkiai sureguliuojama prisukant reikiamus kontūrus.

2) Minėjau, kad prie šalčių teko kurti pečką. Pagrindinė to priežastis nešildomas garažas. Katilinėje kol kas dar neturiu įdėjes durų, todėl oras ten maišosi su garažu, pastarajame prie minus 10C - 12C buvo belikę +5C temperatūros. Vandens įvadas stovi katilinėje, pradėjau būgštauti, kad įsibėgėjus žiemai nepradėtų užšalinėti įvadas, teko kiek pašildyti :) Šią problemą kitam sezonui planuoju spręsti tiesiog į katilinę istačius duris, pastaroji pašyla nuo akumuliacinės nuostolio, tai pat dar bus galima nurengti paduodamus į akumuliacinę vamzdžius. VIso to buvo galima išvengti garaže pasidarant grindinį šildymą ir tiesiog paleidžiant per atskirą konturą kokius 15-20C vandenėlį. Bet galvojau, kad šildys pečka :)

3) Šią problemėlę manau, kad neišvengiamai turės visi siurblių oras-vanduo savininkai, atsišildymo metu siurblys gerokai varva ir vanduo iškart šąla po kompresorium, negana to gaunasi nuolydis link katilinės durų ir jei žiema būtų rimtesne, pro duris paprasčiausiai nebeišeičiau:


Nuotraukoje dar gan gera situacija, vėliau ledas augo, bet atleido ir nutekėjo. Vasarop galvoju iš vienos eilės trinkelių priklijuoti atraminę sienutę, kad bėgdamas vanduo į tą sienutę atsimuštų ir iki durų nepratekėtų, turėtu manau problemą iššspręsti. Jei nepadės reikės gal kokią skardą išlankstyti, po apačią pakišti ir nuvesti nutekėjimą, matysim. Gal kažkas turite gudresnį sprendimą?? :)    

4) Garsas. Čia ko gero tik Panasonic'o darbo ypatybė. Ruošiant karštą vandenį kompresorius dirba gan garsiai ir vaikų miegamuosiuose, kurie toj pačioj pusėj, kaip ir siurblys, jis tuo momentu gan aiškiai girdimas, vėliau, jei nepamiršiu dar ikelsiu video. Mano atveju problemų tai nesukelia, bet tarkim, jei koks kaimynas panašų agregatą pasistatytų 6a. sklype, atsuktą į miegamuosius arba kotedže kokiam, kur vienas ant kito sulipę, gali konfliktinių situacijų ir būti neišvengta. Judam ir amžinos statybos pabaigos link. Šiemet senis šaltis atnešė plyteles voniai, tad teko įgyvendinti seną žmonos ir vaikų svajonę, įrengti vonią. Na, bet apie tai kiek vėliau, reikia kažkaip prisiruošti.9 komentarai:

 1. Miegoti vėsiau yra sveikiau. Šiaip sveikiausia temperatūra miegui yra 16-18 C. Tai dėl jūsų, kaip ir nėra problemos. Kaip suprantu vaikai mažai būna kambariuose - kai paaugs, gal ir patys kiek temperatūros daugiau atiduos, o ir dažniau marširuodami pamaišys ją su pirmojo aukšto.
  Verta nepamiršti, kad jūsų info naudingiausia naujai besistatysiantiems namus, o tokie žmonės turės statytis A+ klasės namus su rekuperatoriais, kur klausimas ar iš viso šildymas II a. reikalingas, nes skirtumas bus mažas. Na kad ir mes II a. šildymo nenumatę.
  O šiaip viskas liuks!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na 16-18C jau gal kiek vėsoka būtų, net jei ir sveika :) jo, pastebėjau, kad iš radiatorių momentinės naudos būna, tik jei juose sukasi >40C vanduo, kitu atveju, vargu ar jie apskritai reikalingi, pakanka palikti duris praviras ir kambariai sušyla nuo pirmo aukšto.

   Panaikinti
  2. O jei būtų rekuperatorius, nereiktų ir durų atidarinėti:) Na o gal žiūrėk pyst ir pasistatysit vėliau, kaip kad oras-vanduo. Dar variantas - vaikų kambariuose kažkokį elektrinį variantą pastatyti su timeriu - bet čia jau pasodinus vieną bulvę tik vieną iškasit, o ne tris:) Aš apie COP

   Panaikinti
  3. 2a. gal ir įmanomas variantas kažkada ateityje, bet labiau pirma norėčiau šaldymą pasidaryti, kad vasaros metu tą patį siurblį būtų galima panaudoti vėsinimui, vidurvasarį įkaista stogas kaip reikiant, tuo pačiu ir kambariai. Dėl vaikų bus matyt, kai bus problema, tai ir spręsim, kol kas gyventi galima!

   Panaikinti
 2. mano gal organizmas kitoks, bet prie 16-19C atsikeliu skaudančia gerkle :D na bet aš miegot einu dažniausiai su šlapiais plaukais, gal dėl to :)
  Kad šildomos grindys miegamajame yra blogai, kaip taisyklė kalba tie kas neturi jų, kaip ir apie šilumos siurblius. Pastebėjau, kad šiems dalykams žmonės dažnai turi kažkokį priešiškumą :) Kad ir kaip ten bebūtų, visuomet galima prisukti šildymą.
  Sausio mėnuo pas mane 80€ už visą elektrą.
  Dar eksperimentuodamas pastebėjau, kad atjungus siurblį nakčiai, kuomet labiausiai nukrenta oro temperatūra (su timer'io funkcija), tai neturi jokios įtakos elektros sąnaudoms. Matyt įsigazavimo metu pasiima tą, ką per naktį sutaupė.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Mano T-CAP'as prisuko 729Kw per Sausio men, palaikant 20C ir pastoviai pradarytu langu kiekvienam aukste, dėl ventiliacijos. Palyginus daug... pas mane atrodo apšiltintas namas neblogai.
  sienos 25cm neoporas, stogas 40cm ekovata + 5cm uzdarų porų poliuretanas. Gal kai pradesime gyventi ir iš namo pasišalins drėgme bus geriau...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. dar vienas svarbus faktorius, manau, kad galintis lemti skirtumus, tai regionas, kuriame sildaisi. Pajuryje pas mus paprastai apie 5c silciau, nei tarkim vidurio Lietuvoje, o jei apie Vilniu, skirtumai gali buti dar didesni

   Panaikinti
 4. Protingi kurmiai man kalbėjo, kad drėgmė garauoja kelis metus, todėl nenuostabu ddesnės šilumos siurblio išlaidos. Kitą sezoną jos bus mažesnės ir t.t

  AtsakytiPanaikinti
 5. Miegamuosiuose nerekomenduojamos šildomos grindys ne dėl to, kad radiatoriai "sveikiau"... O dėl to, kad rekomenduojama kuo mažiau sintetikos, daugiau - natūralumo. Jei bus šildomos grindys - jokia natūralesnė grindų danga netinka. Nenorėčiau miegot ant "laminato tinkančio" šildomoms grindims. "Natūralus parketas" tinkantis šildomoms grindims? Baikit, natūralumas ten kaip Kim Kardašian subinė.... Tai va, autoriau - neišsaiškinęs "bobučių pasakų kilmės", nestauk...

  AtsakytiPanaikinti