2018 m. vasario 1 d., ketvirtadienis

Šilumos siurbliai oras vanduo. Elektros sąnaudos. 2017/2018 sezono vidurys.

Sveiki, Statytojai,

Pilno sezono apžvalga ČIA :)

Estatytojai.lt jau grąsina mesti lauk, reikia grįžti prie rašliavos :)

Šis postas, turbūt, įkvėptas šildymo sezono, na ir bėga laikas, jis jau ketvirtas, bet šiemet kitoks, į katilinę gena smalsumas, o ne pečkurio pareigos :) Įpusėjus žiemužei pabandysiu pasidalinti šilumos siurblio, apie jį daugiau buvo rašyta ČIA , pirmojo sezono šildymo rezultatais. Pastarieji, beje, visai neblogi, sakyčiau netgi labai neblogi.   

Dar prieš skaičiukus, priminsiu, kad namas B klasės,  šildomo ploto ~150m2; garažas+katilinė nešildomi, dar apie 30m2; Rekuperacijos nėra. Sienos 15cm neoporas; stogas 25cm vatos, pamatai 10cm polistirolo. Lubų aukštis ~2,45m. Viduj palaikoma: 1a. grindinis -  21C ; 2a. radiatoriai - 19-20C

Žemiau lentelėje suvesti parodymai iš pačio siurblio, yra diskusijų, kad jie nėra visiškai tikslūs, nes sąnaudose neįvertina ištisai dirbančio cirkuliacino, taip pat, mano atveju, dar nemažai valandų sukasi cirkuliacinis nuiminėjantis šilumą iš akumuliacinės.

Kad kWh perskaičiuoti į EUR, paėmiau apytikslę kainą 0,11eur, nes turiu dviejų tarifų skaitiklius.Išraiška kWh:


Piniginė išraiška EUR:


Čia foto iš pačio siurblio, aukščiau excelyje duomenys suvesti remiantis šia info: 

On/off statistika:


Grafikelis pagal kurį koreguojama paduodamo temperatūra: kWh suvartojimo statistika:
 

COP statistika:Tiesa, objektyvumo dėlei, reiktų prisipažinti, kad 01mėn. antroje pusėje, gal kokius 5 vakarus, kai pleškino apie -10C lauke, po nepilną pakurą kūrenau ir pečką. Tuo metu siurblio sunaudojamų ~40kWh/parą, rezultatas pasitaisydavo iki ~20kWh, tai kiek pagerino 01mėn. skaičiukus. Iš tikro buvau pasiryžęs pečkos nekurti, vien dėl stebėjimo, pažiūrėti kas gausis, bet motina gamta privertė, kiek vėliau apie tai.

Toliau įkelsiu faktinius elektros sąnaudų skaičiukus, nuimtus nuo elektros įvado skaitiklio:


Grafikuose iš faktinių duomenų(Viso skaitiklis), atėmiau siurblio rodomus duomenis(Viso siurblys) ir gautas skirtumas daugmaž rodo likusius namo energijos poreikius, pastarieji plius minus panašūs kaip ir būdavo iki siurblio pastatymo, na gal kokius 5eur būtų dar galima perkelti prie siurblio sąnaudų, pridedu ESO grafikėli, jame matosi, kad iki siurblio elektros sąnaudos sukdavosi apie 400kwh, su kartais išaugančiomis kreivėmis, kai būdavo papildomai padeklaruojami skaitiklio duomenys:

     

Na ir apibendrinimui bendri skaitiklio grafikėliai:Kol kas viska sukasi labai neblogai. Įpusėjus sezonui turiu apie 200eur šildymo išlaidas, vertinant praėjusių sezonų skaičius, kai kūrenau kietu kuru, 3 sezonų vidurkis buvo ~700eur sezonui arba 350eur pusei. Sezonas, tai 09/15 - 05/15 laikotrapis t.y. 8mėn. šildymo.

Čia piniginė dalis. Yra savaime aišku ir trūkumų, kurių buvo galima išvengti, jei dar statant namuką, būtų apsispręstą dėl būtent oras-vanduo šildymo sistemos:

1) Turbūt didžiausias trūkumas, tai radiatoriai antrame aukšte. Kadangi į sistemą paduodama viena temperatūra, 2a. turiu ~1-1,5C skirtumą, kol kas tai problemų nesukelia, ten užlipame tik miegoti, vėsiai net geriau, bet ateityje, kai jaunimas pradės gyventi savarankiškiau, gali pradėti reikšti pretenzijas, kad prie 19-20C vėsoka. NEKLAUSYKIT senosios kartos patarėjų, kad miegamuosiuose grindinis nesveika. Bobučių pasakos. Radiatorių konvekcija dulkių sukelia turūt daugiau, nei grindinis, kuris sukuria komfortišką ir tolygią temperatūrą, o jei per karšta, tai nesunkiai sureguliuojama prisukant reikiamus kontūrus.

2) Minėjau, kad prie šalčių teko kurti pečką. Pagrindinė to priežastis nešildomas garažas. Katilinėje kol kas dar neturiu įdėjes durų, todėl oras ten maišosi su garažu, pastarajame prie minus 10C - 12C buvo belikę +5C temperatūros. Vandens įvadas stovi katilinėje, pradėjau būgštauti, kad įsibėgėjus žiemai nepradėtų užšalinėti įvadas, teko kiek pašildyti :) Šią problemą kitam sezonui planuoju spręsti tiesiog į katilinę istačius duris, pastaroji pašyla nuo akumuliacinės nuostolio, tai pat dar bus galima nurengti paduodamus į akumuliacinę vamzdžius. VIso to buvo galima išvengti garaže pasidarant grindinį šildymą ir tiesiog paleidžiant per atskirą konturą kokius 15-20C vandenėlį. Bet galvojau, kad šildys pečka :)

3) Šią problemėlę manau, kad neišvengiamai turės visi siurblių oras-vanduo savininkai, atsišildymo metu siurblys gerokai varva ir vanduo iškart šąla po kompresorium, negana to gaunasi nuolydis link katilinės durų ir jei žiema būtų rimtesne, pro duris paprasčiausiai nebeišeičiau:


Nuotraukoje dar gan gera situacija, vėliau ledas augo, bet atleido ir nutekėjo. Vasarop galvoju iš vienos eilės trinkelių priklijuoti atraminę sienutę, kad bėgdamas vanduo į tą sienutę atsimuštų ir iki durų nepratekėtų, turėtu manau problemą iššspręsti. Jei nepadės reikės gal kokią skardą išlankstyti, po apačią pakišti ir nuvesti nutekėjimą, matysim. Gal kažkas turite gudresnį sprendimą?? :)    

4) Garsas. Čia ko gero tik Panasonic'o darbo ypatybė. Ruošiant karštą vandenį kompresorius dirba gan garsiai ir vaikų miegamuosiuose, kurie toj pačioj pusėj, kaip ir siurblys, jis tuo momentu gan aiškiai girdimas, vėliau, jei nepamiršiu dar ikelsiu video. Mano atveju problemų tai nesukelia, bet tarkim, jei koks kaimynas panašų agregatą pasistatytų 6a. sklype, atsuktą į miegamuosius arba kotedže kokiam, kur vienas ant kito sulipę, gali konfliktinių situacijų ir būti neišvengta. 

5) Mano sistemos t.y. su akumuliacine atveju šis Panasonic trūkumas nepasireiškia, bet teko skaitinėti, kad ypač šiltų namų savininkai ne visai patenkintų atitirpimo ciklų darbu. Atitirpimo metu, jei grįžtamas iš grindų žemesnis nei +27C yra jungiamas tenas, kuris, kaip žinome, dažnai naudojamas gan ženkliai augina elektros sąnaudas. 


Judam ir amžinos statybos pabaigos link. Šiemet senis šaltis atnešė plyteles voniai, tad teko įgyvendinti seną žmonos ir vaikų svajonę, įrengti vonią. Na, bet apie tai kiek vėliau, reikia kažkaip prisiruošti.34 komentarai:

 1. Miegoti vėsiau yra sveikiau. Šiaip sveikiausia temperatūra miegui yra 16-18 C. Tai dėl jūsų, kaip ir nėra problemos. Kaip suprantu vaikai mažai būna kambariuose - kai paaugs, gal ir patys kiek temperatūros daugiau atiduos, o ir dažniau marširuodami pamaišys ją su pirmojo aukšto.
  Verta nepamiršti, kad jūsų info naudingiausia naujai besistatysiantiems namus, o tokie žmonės turės statytis A+ klasės namus su rekuperatoriais, kur klausimas ar iš viso šildymas II a. reikalingas, nes skirtumas bus mažas. Na kad ir mes II a. šildymo nenumatę.
  O šiaip viskas liuks!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na 16-18C jau gal kiek vėsoka būtų, net jei ir sveika :) jo, pastebėjau, kad iš radiatorių momentinės naudos būna, tik jei juose sukasi >40C vanduo, kitu atveju, vargu ar jie apskritai reikalingi, pakanka palikti duris praviras ir kambariai sušyla nuo pirmo aukšto.

   Panaikinti
  2. O jei būtų rekuperatorius, nereiktų ir durų atidarinėti:) Na o gal žiūrėk pyst ir pasistatysit vėliau, kaip kad oras-vanduo. Dar variantas - vaikų kambariuose kažkokį elektrinį variantą pastatyti su timeriu - bet čia jau pasodinus vieną bulvę tik vieną iškasit, o ne tris:) Aš apie COP

   Panaikinti
  3. 2a. gal ir įmanomas variantas kažkada ateityje, bet labiau pirma norėčiau šaldymą pasidaryti, kad vasaros metu tą patį siurblį būtų galima panaudoti vėsinimui, vidurvasarį įkaista stogas kaip reikiant, tuo pačiu ir kambariai. Dėl vaikų bus matyt, kai bus problema, tai ir spręsim, kol kas gyventi galima!

   Panaikinti
 2. mano gal organizmas kitoks, bet prie 16-19C atsikeliu skaudančia gerkle :D na bet aš miegot einu dažniausiai su šlapiais plaukais, gal dėl to :)
  Kad šildomos grindys miegamajame yra blogai, kaip taisyklė kalba tie kas neturi jų, kaip ir apie šilumos siurblius. Pastebėjau, kad šiems dalykams žmonės dažnai turi kažkokį priešiškumą :) Kad ir kaip ten bebūtų, visuomet galima prisukti šildymą.
  Sausio mėnuo pas mane 80€ už visą elektrą.
  Dar eksperimentuodamas pastebėjau, kad atjungus siurblį nakčiai, kuomet labiausiai nukrenta oro temperatūra (su timer'io funkcija), tai neturi jokios įtakos elektros sąnaudoms. Matyt įsigazavimo metu pasiima tą, ką per naktį sutaupė.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Mano T-CAP'as prisuko 729Kw per Sausio men, palaikant 20C ir pastoviai pradarytu langu kiekvienam aukste, dėl ventiliacijos. Palyginus daug... pas mane atrodo apšiltintas namas neblogai.
  sienos 25cm neoporas, stogas 40cm ekovata + 5cm uzdarų porų poliuretanas. Gal kai pradesime gyventi ir iš namo pasišalins drėgme bus geriau...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. dar vienas svarbus faktorius, manau, kad galintis lemti skirtumus, tai regionas, kuriame sildaisi. Pajuryje pas mus paprastai apie 5c silciau, nei tarkim vidurio Lietuvoje, o jei apie Vilniu, skirtumai gali buti dar didesni

   Panaikinti
  2. :) gali namas nors ir 1 m termoizoliacojos apklijuotas. atidarei langa ir visa siluma isleke lauk.

   Panaikinti
 4. Protingi kurmiai man kalbėjo, kad drėgmė garauoja kelis metus, todėl nenuostabu ddesnės šilumos siurblio išlaidos. Kitą sezoną jos bus mažesnės ir t.t

  AtsakytiPanaikinti
 5. Miegamuosiuose nerekomenduojamos šildomos grindys ne dėl to, kad radiatoriai "sveikiau"... O dėl to, kad rekomenduojama kuo mažiau sintetikos, daugiau - natūralumo. Jei bus šildomos grindys - jokia natūralesnė grindų danga netinka. Nenorėčiau miegot ant "laminato tinkančio" šildomoms grindims. "Natūralus parketas" tinkantis šildomoms grindims? Baikit, natūralumas ten kaip Kim Kardašian subinė.... Tai va, autoriau - neišsaiškinęs "bobučių pasakų kilmės", nestauk...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Dažniausiai girdimas argumentas dėl šildomų grindų minuso - kyla dulkės (visiška nesamonė), apie sintetikas neteko girdėti.
  Dėl ledo po išoriniu bloku - galima pakišti kokią statybinę vonelę (reiktų pasirinkti atitinkamų matmenų pagal stovo gabaritus): prisikaupus ledo ją galima nutempti į kokią pašalę ir išversti luitą.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Sveiki, tai kiek suprantu, Jums oras-vanduo pilnai teisinasi. Gal vis tik ir man teks ryžtis. O kaip dabar per didžiuosius XXI amžiaus šalčius :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jo, esu patenkintas. Dirba ir per didziuosius salcius. Jei su garazu nebutu bedu, manau issiversciau ir be peckos kurimo.

   Panaikinti
  2. Skaičiau Jūsų svarstymus apie kondensacinę talpą. Įdomu, kaip be jos būtų?

   Panaikinti
  3. Jus naujam namui ar modernizuojat sena sistema? mano atveju, butu reikeje mesti sena sistema lauk ir jungti siurbli tiesiai uz akumuliacines, taip kaip ir jungia visi. As bijojau rizikuoti ir pasilikau rezervini silumos saltini t.y KKK. Pilnai atsisakius KKK manau, kad nesusalciau, paveztu ir vienas siurblys.

   Panaikinti
 8. Mano renovuojamas, dabar su KKK, bet be akumuliacinės, grindys ir radiatoriai.
  ŠS pardavėjai sako, kad esant radiatoriams ir grindų šildymui reikia dviejų kontūrų, tad ir manau, jei būtų akumuliacinė, o jau iš jos šiluma keliauja į namą skirtingais režimais radiatoriams ir grindims.
  Pagalvojau, gal čia Jūsų sistemos su akumuliacine esmė?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Antra karta nebestatyciau as tos akumuliacines visai. Statant KKK be akumuliacines paleidi grindis per pamaisymo voztuva, o i radiatorius tiesiai is peciaus, ant radiatoriu uzdedamas termostatus. Tokiu atveju ir gaunasi 2 atskiri konturai.

   Mano atveju, as tiesiog nenorejau ardyti senos sistemos, man pigiau ir paprasciau buvo ikirsti siurbli i akumuliacine ir palikti viska kaip yra t.y. tiek i grindis, tiek i radiatorius paduoti ta pacia temperatura.

   Nezinau kiek siltas tavo namas, bet per viena kontura paleidus antram auskte turi susitaikyt, kad bus gerokai vesiau! Antra vertus jei leisi per du konturus, radiatoriu konture, kad jaustusi skirtumas, tures suktis ~40C vandenelis, o siurbliui tas jau nepatiks, zenkliai dides elektros sanaudos.

   Jei namas nepakankamai apsiltintas, gerai pagalvok ar issiversi vien tik su siurbliu.

   Panaikinti
 9. O kas yra pakankamai???
  Dabar aš į sistemą neleidžiu daugiau nei +40 laipsnių. Net ir šiomis dienomis kai -20 lauke. Į grindis dar 3-5 laipsniais mažiau, nes stovi termostatas, pamaišymas.
  Kūrenu apie 8 val per parą, net ir nekūrenant temperatūra nenukrenta mažiau 19. Nenukrenta ji ir antrame aukšte kur radiatoriai. Pirmame aukšte radiatorius stovi miegamajame, tai ten jis praktiškai visada užsuktas, užtenka šilumos patenkančios iš gretimų patalpų šildomų grindimis.
  Būtent tokie dalykai mane verčia abejoti: oras-vanduo ar granulės???

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. A velnias žino kas yra pakankamai :) minumum B klase. Bent 10cm siltalo ant pamatu, 15cm ant sienu ir 25-30cm ant stogo.
   Pagal tai ka pasakoji, panasu, kad kazka panasaus turi, kaip ir as iki siurblio. Pamenu kurenant su KKK is akumuliacines per pamaisyma prie -10C lauke leisdavau apie +33-35C visur, veliau krentant temperaturai iki +40C pakeldavau, todel siurblio labai ir nebijojau. Dabar irgi 2a kambariuose laikau duris pravertas, tai is 1a siluma prasimaiso, ~19C virsuj laikosi pastoviai.

   Panaikinti
 10. Tiesa dar dėl abejonių, panašių į Jūsiškes. Dabar piečka stovi rūsyje, tiksliau pusrusyje, kurį irgi reikia šiek tiek šildyti. Dvejose patalpose stovi radiatoriai, jose jų (pastačius praktiškai ant minimumo) užtenka palaikyti +12-15 temperatūrą. Ten daugiau ir nereikia.
  Bet likusioje rūsio dalyje dabar šilta nuo piečkos. ŠS juk iš principo savo patalpų nešildo. (O gal šyla šiek tiek nuo vamzdynų?)

  AtsakytiPanaikinti
 11. ŠS iš savęs patalpų praktiškai nešildo, jei su nuolat besikūrenančia pečka buvo panašiai kaip ir pas tave ~+12-15C, tai su ŠS dabar, per šalčius katilinėj ~8C laikosi ir tai su vakarais pakūrenamu KKK, o garaže, kur rytą, vakarą žmona vartu pakelinėja, vos ~5C besilaiko. Į katilinę įdėjus duris manau, turėtų kiek pagerėti, kitam sezonui reiks bandyt susidėt.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Sveiki. Mes ir planuojam pirkti silumos siurblį, tik iš tikrųjų neišsirenkam modelio. Svarstom tarp Daikin ir Nibe. Ka labiau rekomenduotum. Dabar mačiau www.saulesbroliai.lt akcija. Bet jie kaune, o mes norim Panevežį. Kur jus pirkot? gal ka rekokenduotumet?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Daikinas su mano lygintais NIBE modeliais, jei atmintis neapgauna geresnius parametrus turėjo, kai rinkausi aš. Bet praėjo nemažai laiko, gal ir modeliai atsinaujino, gal ir kainos koregavosi...Aš pirkau Klaipėdoje, ieškokit rekomendacijų kur arčiau, kad kilus probelemų eksplotuojant ar aptarnaujant, eitų prisišaukti.

   Panaikinti
  2. Labas, jaigu leidzia finansai tai rinkites Nibe f 2120 ir vidinis blokas vvm320 su integruotu boileriu. Pas mus taipat sumontavo Saules broliai Nibe f2120 12kw. Sildomes 160kv. plota.

   Panaikinti
 13. O pasirinkus oras vanduo sistemą, kaą daryti pvz žiemos metu jeigu dingsta elektra? Kokiu būdu šildytis?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. nusimato zmones alternatyvu sildymo saltini, tarkime krosnele su ortakiais. Antra vertus siais laikais elektra nedingsta ilgiau nei max 1-2h, per toki laika siltas namas neisvesta.

   Panaikinti
 14. Sveiki, ką manot apie Nibe split 1? Ar geriau Panasonik ar Daikin altherma 3. Plotas 120, grindinis sildymas. norim su integruotu boileriu. Kiekvienas savo giria, konkurentus peikia. Pasiklydom.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nezinau, sunku komentuoti, turi lygintis parametrus. Staciau panasonic'a, juo kol kas esu pilnai patenkintas. Bet supermamose yra besiskundzianciu, del teno veikimo logikos, A+ klases namuose, kai sildymui palaikomas <27C berods griztamas ir praktiskai be reikalo jungiamas tenas(mano atveju akumuliacine, sios bedos neturiu). Panasonico isorinio bloko darbas vidurziemi gan triuksmingas, bet maciau, kad jau yra atnaujintu modeliu, kur sis trukumelis issprestas. Zodziu apsiribok keliais modeliais, kuriu siuloma kaina tau +- priimtina ir mano akimis lygink siuos parametrus: 1) atiduodama galia kW prie -15/-20C, nes kai kuriu gamintoju, jis stipriai krenta(jei gerai pamenu NIBE Nibe AMS10-12/ACVM270 mdelio) ir per salcius pritrukus galios, paprasciausiai ijungiami tenai; 2) COP parametras, paprastai jie nurodomi prie standartiniu temperaturų lauko/paduodamas: +7C/35C; -7C/35C; -15C/35C ; 3) kaip ir minejau, gali pasiklausinet ir apie tenu darbo logika t.y. kokia minimali griztama temperatura jiems reikalinga, kad atitirpinimo metu nebutu jungiami tenai, kuo ji zemesne, tuo geriau;

   Cia buvau lygines visus tris minetus gamintojus: https://niuniauskas.blogspot.com/2017/06/silumos-siurblys-oras-vanduo-panasonic.html

   Panaikinti
 15. Sveiki,statom nauja namuka nedideli apie 80kw,ka patartumet statyt,noreciau daugiau info apie oras vanduo,nesam nei susidure neturim kol kas jokios info,kokios elektros sanaufos ir koki geriau isirengt

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gerai, kad statot, daugiau info rasit pas siurblių pardavėjus. O jei paskaitysit kitas blogos temas, susijusias su siurbliu, tai ir atsakymų. Žodžiu, jei namukas nedidelis ir trauksit link A,A+ klasės, tai nedidukas ~5kW siurblys kuo puikiausiai tenkins šilumos poreikius ir sąnaudos tikrai bus nedidelės. Svarbu nepagailėti šiltalų sienoms, stogui, na ir aišku grindinis šildymas.

   Panaikinti
 16. Sveiki. Uzsisakiau daikin naujos kartos oras vanduo sistema, naudoju kkk su akumuliacine 500litru talpa. Noreciau paklausti ar labai sudetinga ir gal kazkokiu gudrybiu yra sias abi sistemas apjungiant? Pas manes 130 kv/m sildomas plotas grindim per viena auksta. Aciu

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveikas. Sunkumų ir gudrybių didelių nėra. Yra keli galimi variantai, pirmas jų ŠS tiesiog įkirsti į akumuliacinę, turėtų ten būti papildomų pajungimų likę ir nuiminėji šilumą kaip ir iki šiol, pagal poreikį(taip turbūt sistema su KKK veikė?). Jungiant ŠS kartu su akumuliacine reikia nepamiršti papildomai pasistatyti grubaus valymo bei magnetinį šiukšlių surinkimo vožtuvus, kad iš metalinės sistemos surinktų pareinančias siukšles.
   Antras variantas apeiti akumuliacinę, ką beje svarstau pabandyti ar šį, ar kitą sezoną, ŠS jungiant tiesiai į grindų kolektorius, kaip daugelis ir daro statydami ŠS nuo pat pradžių. Tokiu atveju turėtų buti išvengta papildomų nuostolių akumuliacinėje. Mano atveju labai didelė 1300L akumuliacinė, tai norėčiau pažiūrėti kaip elgsis siurblys, jei dirbtų tiesiai į grindis.

   Panaikinti
 17. Mano 180kv murinis namelis tarybibės statybos, radiatoriai, tai oras vanduo iš viso netinka,

  AtsakytiPanaikinti